Sayfa Yükleniyor

Yahya Tosun

...

Yahya Tosun

Dr Yahya Tosun 1984 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakiltesinden mezun oldu. Ortodonti doktorasını Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalında tamamladı. Aynı üniversitede 20 yıla yakın öğretim üyeliğinde bulunduktan sonra 2004 yılında Birleşik Arap Emirlikleri Dubai’de çalışmaya başladı. Halen kendi kliniğinde değişik uzmanlıklarla birlikte “disiplinler arası” bir çalışma yürütmektedir. Dr Tosun, dişhekimliğinin, bilim, sanat ve tutkunun uyumlu birlikteliğinden ibaret olduğuna inanmakta ve amacı hastalarına, güven ve sevgiye dayalı hizmet sunmaktır.
Dr Tosun’un yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış çok sayıda makale ve tebliğinin yanı sıra “Ortodontide Biyomekanik”, “Serbest Diş Hekimliğinde Ortodonti” ve “Modern Ortodontik Kavramlar” konularında Türkçe ve İngilizce yazılmış kitapları bulunmaktadır. En büyük mesleki amacı,”bilgi ve tecrübenin paylaşılması yoluyla” yükselen Türk Ortodonti toplumuna esin kaynağı olmaktır. Ortodonti pratiğinde ağırlıklı olarak “Erişkin Ortodontisi”, “Şeffaf Plaklar / Lingual Ortodonti” ve “Erken Yaş Ortodontik Uygulamalar” konularında çalışmaktadır. Kendisi, Türk Ortodonti Derneği, Amerikan Ortodonti Derneği, Dünya Ortodontistler Federasyonu ve Emirlikler Tıp Birliğinin üyesidir.
Dr Yahya Tosun çeşitli sporlarla, özellikle fonksiyonel fitness, rüzgar sörfü, tenis ve beachvolley, uygun zamanlarda fotoğrafçılık, suluboya, gitar ile ilgilenmekte ve kişisel gelişim kitapları okumaktan hoşlanmaktadır. Eşi de bir ortodonti uzmanı olan Dr Tosun, kendisi gibi çok sayıda sporu aktif şekilde yürüten 3 çocuk babasıdır. İngilizce ve Fransızca konuşmaktadır.


Konuşma Özeti
Şeffaf plaklar ve sabit ortodontik apareylerin biyomekaniği

Şeffaf Plaklar, estetik görünüşlü olmaları ve kullanım kolaylıkları nedeniyle ortodonti dünyasında son yıllarda gittikçe artan bir talep görmekteler. Bu yüksek talebin en önemli nedenlerinden biri hiç şüphesiz, hastaların gözünde bu plastik plakların, alışılmış sabit ve dışarıdan dikkat çeken apareylere alternatif olarak sunulmalarıdır. Dahası, kullanım kolaylıkları nedeniyle şeffaf plak sistemleri uzman olmayan diş hekimleri tarafından da kolaylıkla uygulanabilir ortodontik tedavi seçeneği haline gelmişlerdir. Bu da, ortodontik tedavilerin toplumun her yaş kesimine yayılmasının önünü açmıştır. Şeffaf plaklar ortodonti dünyasında henüz çok yeni olmalarına rağmen, uyguladıkları diş hareketleri kapasitesi “yapay zeka” teknolojisi sayesinde eksponensiyal şekilde büyüme eğrisi göstermekte, buna paralel olarak her geçen gün “doğru seçilmiş ve planlanmış olgularda” başarılı sonuçlar alındığı gösterilmektedir.
Sabit ortodontik apareyler ise modern ortodontinin kurucusu Dr Angle dan itibaren yüz yıldan uzun süredir ortodontik tedavilerdeki başarısını ispatlamış sistemlerdir. Sabit aparey mekanikleri, hareketli ortodontik tekniklere oranla daha geniş diş hareketi kapasitesine sahip olmaları ve kaliteli tedavi bitişleri sunabilmeleri nedeniyle  dünyada çoğu ortodonti uzmanı tarafından hala büyük oranda kabul görmektedir.
Bu sunumun amacı, şeffaf plak ve sabit ortodonti aparey tekniklerini biyomekanik yönden incelemek, her iki tekniğin de avantajlı ve dezavantajlı yönleriyle karşılaştırmak ve bu konuda pratisyen hekimlere rehberlik oluşturmaktır.

Top